Niezwykle ważną sprawą jest wybór podłogi do domu. To po niej codziennie się chodzi, siada się na niej, bawi się z dziećmi, ze zwierzakami. Podłoga musi być nie tylko ładna, ale i praktyczna, miła w dotyku, przyjazna. Choć niektórzy nie przywiązują do niej większej wagi to jednak zachęcamy, aby pochylić się trochę nad tematem jakim jest wybór odpowiedniej podłogi do domu. 

Najczęściej wybieranymi podłogami są po prostu panele. Często wybór dokonywany jest tylko pomiędzy kolorem jednych paneli a drugich. Nie zawsze zwraca się uwagę na grubość, na wykonanie, materiał z którego zostały wykonane panele, na klasę ścieralności. To wszystko ma znaczenie w późniejszym użytkowaniu. Oprócz paneli są jeszcze inne rozwiązania. Oto one.

Panele winylowe

Nie wszyscy wiedzą o istnieniu tego rodzaju paneli. Pojawiły się stosunkowo niedawno na polskim rynku, ale już nieźle namieszały. Są coraz chętniej wybieranym typem podłogi zarówno do domów jak i do biur. Panele winylowe są wodoodporne i termoelastyczne. Wykonane są z tworzywa syntetycznego, dzięki czemu są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Panele wyglądem nie różnią się od tych wykonanych z drewna. Mogą być do złudzenia podobne do desek, albo też do kamienia, bo takie wzory również są dostępne w sprzedaży. 

Panele winylowe LVT stosuje się wszędzie tam gdzie wymagana jest wysoka jakość produktu oraz niezwykła trwałość. Są chętnie wybierane do placówek medycznych, oświatowych, do restauracji, biur. Łatwo je utrzymać w czystości.  Oferta paneli winylowych LVT jest naprawdę szeroka.

Podłoga drewniana.

Wiele osób ceni sobie naturalne rozwiązania więc dla nich oczywistym wyborem jest deska na podłogowa. Taka podłoga jest również trwała. Można ją odnawiać poprzez cyklinowanie, lakierowanie, woskowanie bądź olejowanie. Niestety szkodzi jej woda. Ponadto trzeba o nią szczególnie dbać, by zawsze prezentowała się nienagannie. Rozważając wybór podłogi drewnianej należy pamiętać, że może ona zmieniać kolor pod wpływem nasłonecznienia. Podłogi drewniane są przyjemne w użytkowaniu. Są ciepłe i ciche, jeśli oczywiście deski nie skrzypią.  Ponadto podłogi z desek oraz parkiet nie przewodzą dźwięków więc będą dobrze wyciszały mieszkanie.  Koszty takiej podłogi są dosyć spore. Większe dodatkowy w przypadku parkietu, którego układanie przypomina czasami układanie puzzli. Samo drewno jest również zawsze droższe niż “sztuczne” podłogi.

Płytki podłogowe 

To najczęstszy wybór do kuchni oraz łazienki. Są trwałe, wodoodporne i łatwo je utrzymać w czystości.  Płytki gresowe z kolei to wybór na tarasy i balkony. Wzorów płytek do wyboru jest mnóstwo. Można wybrać te przypominające kamień, ale nawet takie, które do złudzenia przypominają deskę. Płytki są trwałe i odporne na zabrudzenia. Jest to jednak zimna podłoga więc często pod nią kładzie się ogrzewanie podłogowe, gdyż chodzenie boso w zimie może nie być przyjemne. Za to latem przyjemnie chłodzi stopy. Płytki są ciche w użytkowaniu. 

Wybór podłogi do domu to kwestia indywidualnych preferencji. Jedni wybiorą panele drewnopodobne z uwagi na niską cenę, inni parkiet bo naturalny, jeszcze inni płytki, bo trwałe.