Piasty kół to jedne z podstawowych elementów wchodzących w skład kół pojazdów. Jaką mają one budowę? Kiedy niezbędne jest wymienienie ich na nowe?

Czym są piasty kół?

Piasty kół to część koła, która łączy koło z osią pojazdu. Odpowiadają za utrzymanie koła w miejscu i pozwala na jego swobodne obracanie się wokół osi. Oprócz utrzymania ciężaru pojazdu i umożliwienia obracania się koła, piasty kół odpowiadają również za wyrównanie kół oraz pochłaniają wstrząsy i wibracje z nawierzchni drogi. Właściwa konserwacja piast kół jest niezbędna do bezpiecznej i wydajnej eksploatacji pojazdu, a także warto wiedzieć, jakie powodują one najczęstsze usterki.

Piasty kół – jak są zbudowane?

Piasty kół są zwykle wykonane ze stali lub aluminium i mają różne kształty i rozmiary, aby pasowały do konkretnego pojazdu. Składają się z kilku części, w tym samej piasty, śrub mocujących koła i łożyska. Piasta jest centralną częścią podzespołu i zawiera łożyska koła, które utrzymują ciężar pojazdu i umożliwiają płynne obracanie się koła. Śruby wystają z piasty i służą do mocowania koła do piasty. Wyposażone są one także w nakrętki, które są następnie używane do mocowania koła. Z kolei łożysko to część, która umożliwia płynne obracanie się piasty wokół osi.

Kiedy należy wymienić piasty kół na nowe?

Piasty kół są zaprojektowane tak, aby służyły przez długi czas i zazwyczaj nie wymagają częstej wymiany. Warto jednak wskazać, że z czasem lub na skutek usterek może dochodzić do ich zniszczenia. Wymiana piasty najczęściej jest konieczna w poniższych przypadkach:

Odgłos zgrzytania lub klikania

Tego typu odgłosy dochodzące z okolicy piasty koła podczas jazdy jest częstym objawem awarii. Hałas ten jest zwykle powodowany przez zużyte lub uszkodzone łożyska.

Wibracje kół

Wibrujące koło lub kierownica podczas jazdy może być oznaką awarii piasty koła. Wibracje te mogą być spowodowane zużytym zespołem piasty koła.

Kołysanie się lub luzy koła

Koło, które kołysze się lub wydaje się luźne podczas jazdy, jest kolejną oznaką awarii piasty koła. Może to być spowodowane zużytymi lub uszkodzonymi łożyskami lub poluzowaną nakrętką koła.

Zaświecenie się lampki ABS na kokpicie

Jeśli lampka ostrzegawcza ABS na desce rozdzielczej świeci się, może to oznaczać problem z zespołem piasty koła. Ta lampka ostrzegawcza może zostać uruchomiona przez uszkodzone lub zużyte łożysko koła.

Nierównomierne zużycie opon

Jeśli jedna opona zużywa się szybciej niż pozostałe, również może być to powiązane z awarią piasty koła.

Zepsuta piasta koła – wymieniać czy naprawiać?

Jeśli występuje którykolwiek z tych symptomów, zaleca się sprawdzenie zespołu piasty koła przez wykwalifikowanego mechanika. W większości przypadków uszkodzony lub zużyty zespół piasty koła będzie wymagał wymiany, aby zapewnić bezpieczną i wydajną eksploatację pojazdu. Gdy konieczne jest dokonanie wymiany tego elementu, można zakupić go na stronie internetowej https://www.przeguby.pl/kategoria/100/piasty-kol/. Dostępna jest tam szeroka gama elementów przeznaczonych do piast kół wielu pojazdów z szybką dostawą.