Formowanie rotacyjne jest metodą umożliwiającą uzyskanie różnych produktów z tworzyw sztucznych. Na czym ona polega i kiedy jest stosowana?

Na czym polega rotomoulding?

Rotomolding, inaczej rotomoulding, który nazywany jest także formowaniem rotacyjnym albo rotoformowaniem, to proces produkcji wyrobów tworzyw sztucznych, który wykorzystuje specjalny rodzaj maszyn rotacyjnych. Podczas procesu formowania rotacyjnego możliwe jest stworzenie wyrobów o sporych rozmiarach, pustych w środku, a także warstwowych i uzupełnionych zatopionymi elementami.

Jak przebiega proces rotoformowania?

Aby uzyskać wyroby technika formowania rotacyjnego, konieczne jest przejście szeregu etapów. Poniżej prezentujemy, jak odbywa się rotomoulding krok po kroku. Proces rozpoczyna się od przygotowania formy na podstawie projektu gotowego wyrobu. Forma ta może mieć spore rozmiary i zwykle jest produkowana z metalu albo z kompozytów. Kolejnym krokiem jest napełnienie formy granulatem z tworzywa sztucznego, który jest następnie podgrzewany i obracany, aż się stopi i pokryje wnętrze formy. Na koniec forma jest chłodzona, a gotowy produkt jest z niej usuwany. Może być on również dodatkowo wykończony, na przykład wygładzony. Powyższe kroki prezentują ogólny przebieg procesu formowania rotacyjnego, a natomiast dokładny proces tej metody produkcyjnie może się różnić w zależności od konkretnej maszyny i użytych materiałów. Warto również wskazać, że maszyny do formowania rotacyjnego różnią się pomiędzy sobą rozmiarem i złożonością, dlatego dzięki nim można wykonać zarówno niewielkie wyroby, jak i te sporych rozmiarów. Mogą one również tworzyć zautomatyzowane systemy, co znacznie ułatwia procesy produkcyjne – wskazuje przedstawiciel firmy roto4mat.pl, która zajmuje się produkcją przez rotomoulding i dostawą maszyn.

Jakie produkty powstają przez formowanie rotacyjne?

Rotomoulding to wszechstronny proces, który można wykorzystać do tworzenia różnorodnych produktów.

Za pomocą techniki formowania możliwa jest produkcja:

  • pojemników
  • zbiorników
  • wyposażenia placów zabaw
  • wyposażenia sportowego
  • części samochodowych
  • ogrodzeń
  • mebli

Jakie są główne zalety techniki rotomouldingu?

Zastosowanie tej techniki jest sprawdzone w przypadku dużych, złożonych oraz pustych w środku kształtów, które byłyby trudne lub niemożliwe do wytworzenia przy użyciu innych technik formowania, na przykład wtryskiwania. Ponadto formowanie rotacyjne jest procesem niskociśnieniowym, co czyni go dobrym wyborem w przypadku materiałów wrażliwych na ciśnienie. Ważną zaletą formowania rotacyjnego jest także tworzenie wyrobów o jednolitej grubości ścianek, ponieważ forma jest stale obracana podczas procesu. W rezultacie tworzywo sztuczne jest równomiernie rozprowadzane, co daje produkty o stałej gęstości materiału i wysokiej wytrzymałości. Produkty powstające podczas formowania rotacyjnego mogą być również uzupełnione o zatopione części metalowe. Tak wiele korzyści wynikających z formowania rotacyjnego powoduje, że metoda ta jest obecnie bardzo często używana przez wielu producentów.