Dach można wykończyć z użyciem różnych rodzajów materiałów. Wśród nich znajduje się blacha trapezowa. Czy warto się na nią zdecydować?

Materiał jak blacha trapezowa ma bardzo szerokie zastosowanie i może być on wykorzystany również do wykańczania dachów. Obecnie stanowi jeden z wielu dostępnych wariantów materiałów dekarskich, który ma wiele zalet. Warto więc poznać je bliżej przed zdecydowaniem się na pokrycie dachu domu jednorodzinnego.

Czym jest blacha trapezowa?

Blacha trapezowa jest rodzajem blachy profilowanej, która charakteryzuje się tłoczeniem nadającym jej profil trapezu.

Trapezy w blasze tego typu powodują, że jest ona bardziej wytrzymała i mniej podatna na uszkodzenia w porównaniu do blachy płaskiej, co przekłada się również na jej różnorodne zastosowanie.

Obecnie blacha trapezowa jest oferowana także jako materiał dekarski, który dostępny jest w wielu wariantach kolorystycznych do wyboru, a także może być wykończony za pomocą ozdobnych posypek, dzięki którym ma ona naturalny wygląd. Obecnie największym zainteresowaniem wśród klientów cieszą się blachy trapezowe o kolorze antracytowym, czyli w ciemnej szarości.

Dekarska blacha trapezowa cechuje się warstwową budową i zabezpieczana jest za pomocą specjalnych powłok od spodu i z zewnątrz, które nadają jej skuteczną ochronę przed czynnikami pogodowymi, korodowaniem.

Blacha trapezowa na dach – kiedy warto?

Materiał jak blacha trapezowa może być kładziony na dachach domów jednorodzinnych oraz innych budynków, na przykład gospodarczych.

Blacha wybierana jest najczęściej wtedy, gdy celem jest wykonanie niedrogiego dachu, jednak nie jest to jedyne kryterium.

Niska cena, jaką wyróżnia się dach z blachy trapezowej, jest doskonałym wyborem dla tych inwestorów, którzy nie chcą przeznaczać na zakup materiałów sporej sumy.

Warto jednak wskazać, że nowoczesna blacha trapezowa może być też atrakcyjnym materiałem ze względu na swoje wzornictwo. Doskonale wpisuje się ona we współczesne projekty domów jednorodzinnych, na przykład w stylu nowoczesnej stodoły.

Ze względu na spore wymiary arkuszy blachy trapezowej jest ona przede wszystkim rekomendowana na dachy spadziste o prostej konstrukcji, bez dużej liczby okien dachowych oraz dekoracyjnych lukarn.

Dodatkowo blacha trapezowa jest materiałem, którego trwałość i odporność zależna jest od jej jakości. Najlepiej zatem decydować się na zakup blach wyższej klasy, od uznanych producentów, ponieważ można mieć wtedy pewność, że posłużą na lata. Producenci udzielają na nie nawet 20-30 lat gwarancji!

Te korzyści powodują, że blacha trapezowa na dach stanowi atrakcyjną alternatywę dla innych rodzajów materiałów dekarskich, na przykład blachodachówki, dachówki ceramicznej czy gontów bitumicznych.

W przypadku materiału jak blacha trapezowa Warszawa oferuje dostęp do wielu ofert producentów blach w salonach sprzedaży.

Zalety blachy trapezowej na dach

Do najważniejszych zalet blach trapezowych na dach zaliczane są:

  • Wysoka wytrzymałość i trwałość – wysokiej jakości blacha trapezowa może posłużyć na wiele lat, zapewniając przez cały czas optymalną szczelność pokrycia.
  • Różnorodne warianty wzornicze do wyboru – dzięki nim można dobrać taką blachę, która będzie pasowała do architektury domu jednorodzinnego. Estetyczny wygląd zapewniają różnorodne kolory i wykończenia.
  • Prosty i szybki montaż – blacha trapezowa jest oferowana w dużych arkuszach, dlatego też jej montaż odbywa się znacznie szybciej niż w przypadku materiałów o mniejszych wymiarach.
  • Łatwa obróbka – gdy konieczne jest dopasowanie blachy do miejsca montażu, na przykład w okolicy dachu, można ją łatwo dociąć.
  • Niska cena – dużym atutem blachy trapezowej jest jej przystępna cena, co powoduje, że jest ona jednym z najtańszych i najbardziej opłacalnych materiałów dekarskich pod względem kosztów zakupu i montażu.

Wobec tego blacha trapezowa jest bardzo dobrym wyborem dla każdego inwestora, który szuka trwałego i niedrogiego materiału. Warto więc zapoznać się bliżej z dostępnymi ofertami blachy trapezowej w Warszawie i wybrać sprawdzonego dostawcę.