Dzisiaj siłowniki pneumatyczne używane są w wielu dziedzinach przemysłu. Wśród nich stosowane są także obrotowe te oznaczone symbolami ADA i ASR. Czym dokładnie są siłowniki pneumatyczne obrotowe? Jak działają? Kiedy są stosowane?

Siłowniki pneumatyczne – co to jest?

Siłownikiem pneumatycznym określa się rodzaj siłownika, który wykorzystuje pneumatykę, czyli energię, jaką ma sprężony gaz. Dzięki niemu może on wykonywać ruch, na przykład umożliwiać pracę maszyn.

Siłowniki pneumatyczne bardzo często używane są dzisiaj zamiast hydraulicznych, ponieważ ze względu na zastosowanie medium, jakim jest powietrze, są w mniejszym stopniu narażone na zanieczyszczenia, a przez to są one sprawniejsze i efektywniejsze.

Rodzaje siłowników pneumatycznych

Siłowniki pneumatyczne dzielone są na różne rodzaje pod kątem ich budowy czy ruchu roboczego.

Wyróżnia się zatem siłowniki liniowe, kątowe oraz krzywoliniowe, siłowniki tłokowe, mieszkowe, workowe, nurnikowe czy membranowe.

Do kategorii siłowników zaliczane są również te określane jako pneumatyczne obrotowe, które pozwalają na wykonywanie ruchu obrotowego, na przykład zmieniając pozycję zaworów.

Czym są siłowniki ADA i ASR?

Do kategorii siłowników obrotowych wchodzi wiele różnych produktów. Wśród nich znajdują się także siłowniki określane terminami ADA i ASR. Co dokładnie kryje się pod tymi skrótami?

ADA oraz ASR są skrótami, które odnoszą się do sposobu pracy siłowników obrotowych. Wyróżnia się zatem:

  • ADA – siłowniki obrotowe dwustronnego działania
  • ASR – siłowniki obrotowe jednostronnego działania

Zatem w zależności do tego, jaką pracę ma wykonywać siłownik obrotowy, dobierany jest jego odpowiedni typ.

Jakie zastosowanie mają siłowniki pneumatyczne obrotowe ADA, ASR?

Siłowniki obrotowe pneumatyczne używane są obecnie w różnych obszarach przemysłu, między innymi w zakładach przemysłowych, przetwórczych, w gospodarce komunalnej.

Są one rekomendowane wszędzie tam, gdzie celem jest efektywna automatyzacja prowadzonych procesów, ponieważ jako element instalacji automatycznej umożliwiają one prowadzenie efektywnych działań bez konieczności ingerencji człowieka.

Bardzo często siłowniki te używane są razem z napędami elektrycznymi, co przekłada się na ich szybkie i niezawodne działanie, a także na przystępne ceny związane z ich użytkowaniem.

Jednym z najczęstszych zastosowań siłowników obrotowych pneumatycznych typu ASR oraz ADA jest sterowanie zaworami. Siłowniki te umożliwiają wtedy obsługę różnych typów zaworów, między innymi zaworów motylkowych czy kulowych, które powszechnie stosowane są w różnych zakładach do doprowadzania i odcinania dopływu mediów.

Gdzie można zakupić siłowniki pneumatyczne obrotowe?

Sprzedażą siłowników tego typu trudnią się przede wszystkim firmy specjalizujące się w branży automatyki.

Oferuje je między innymi firma Efektywna Automatyka z Krakowa, z której ofertą można zapoznać się bliżej na stronie: https://www.ea.krakow.pl/napedy-obrotowe/ADA-ASR.

Firma Efektywna Automatyka dostarcza nowoczesne siłowniki firmy ACTREG, które charakteryzują się wysoką efektywnością działania i pozwalają na uzyskanie momentów obrotowych na poziomie do 6500 Nm. Ponadto siłowniki ACTREG wyposażone są w praktyczne ograniczniki ruchu z obu stron, co powoduje, że można dopasować zakres ich ruchu do własnych potrzeb.

Podsumowanie

Siłowniki obrotowe automatyczne, w tym siłowniki ADA i ASR, to rodzaj komponentów stosowanych w układach automatyki, które mają bardzo szerokie zastosowanie i obecnie wybierane są one coraz częściej w procesach automatyzacji zakładów.