Rotomoulding czy formowanie rotacyjne, rotoformowanie jest obecnie jedną z popularnych metod produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych. Na czym dokładnie ona polega i jakie ma zastosowanie?

Jak wytwarza się produkty z tworzyw sztucznych?

Tworzywa sztuczne są bardzo popularne i często używane w produkcji wielu wyrobów, z których korzystamy każdego dnia. Do wytwarzania produktów z tworzyw, na przykład jak opakowania, obudowy, części instalacji, dekoracje, zabawki, wykorzystuje się różne techniki.

Najczęściej używaną metodą produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych jest wtryskiwanie. W tym celu wykorzystuje się urządzenia określane mianem wtryskarek, które wtryskują roztopione tworzywo sztuczne do wcześniej przygotowanej formy.

Stosowane są także inne metody, a na szczególną uwagę zasługuje w tym przypadku rotomoulding, czyli rotoformowanie. Czym dokładnie charakteryzuje się ta metoda?

Co to jest formowanie rotacyjne – rotomoulding?

Termin formowania rotacyjnego odnosi się do techniki produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych za pomocą specjalnych maszyn obrotowych, czyli rotacyjnych – wskazuje producent tego typu sprzętu, firma orex-rotomoulding.pl.

Formowanie rotacyjne jest techniką, dzięki której można stworzyć różne rodzaje wyrobów, również o większych gabarytach, a także wyroby puste w środku, bez widocznych łączeń, a nawet wykonane z kilku różnych warstw tworzywa i z zatopionymi w nim elementami.

Ta technika znalazła zastosowanie przede wszystkim do wyrobu produktów o większych gabarytach, na przykład większych pojemników i zbiorników, elementów łodzi, zabawek dziecięcych.

Formowanie rotacyjne – przebieg produkcji

Produkcja wyrobów z tworzyw sztucznych tą techniką odbywa się etapami. Zaliczane są do nich:

Przygotowanie formy do produkcji wyrobów

Na początku tworzy się formę, która będzie przeznaczona do wykonania konkretnych wyrobów.

Przygotowanie tworzywa sztucznego

Kolejnym krokiem będzie roztopienie tworzywa sztucznego w granulacie, z którego wykona się produkt. Do tego celu używane są specjalne urządzenia.

Umieszczenie tworzywa sztucznego w formie

Następnym etapem będzie umieszczenie roztopionego, płynnego tworzywa w formie do wyrobu danego produktu.

Formowanie rotacyjne

Następnie przeprowadza się proces rotoformowania, czyli forma umieszczana jest w urządzeniu, które obraca ją i dzięki temu dochodzi do równomiernego pokrycia ścianek formy tworzywem.

Ostudzenie formy

Forma pokryta tworzywem jest następnie studzona, aby doszło do jego zestalenia.

Otwarcie formy

Na koniec otwiera się formę i wyjmuje się z niej gotowy produkt.

Co jest potrzebne do formowania rotacyjnego?

Aby skorzystać z metody produkcji tą techniką, niezbędne będą przede wszystkim odpowiednie maszyny – wskazuje ich producent orex-rotomoulding.pl.

Podstawą będzie oczywiście maszyna do formowania rotacyjnego, która będzie obracała formę. Maszyny te dostępne są w różnych wariantach rozmiarowych, zależnie od gabarytów produkowanych wyrobów.

Konieczne będą również dodatkowe sprzęty wykorzystywane w produkcji, między innymi przeznaczone do wykonania form, roztopienia oraz chłodzenia tworzywa, jego suszenia.