Wybór ogrzewania dla nowo budowanego domu to niezwykle ważna kwestia. Zwrócić uwagę należy na koszty ogrzewania, ale również na komfort użytkowania, na łatwość i szybkość ogrzewania pomieszczeń. Ostatnio popularnością cieszą się pompy ciepła, choć standardowe piece nie wychodzą z mody. 

Co to jest pompa ciepła?

Pompa ciepła jest to urządzenie, które pobiera energię cieplną z otoczenia budynku. Na przykład z powietrza, ziemi lub wody. Następnie przy udziale prądu przekształca się ją w energię do ogrzania domu. Ogrzewając dom pompą ciepła nie ma efektów ubocznych w postaci popiołu, spalin, czy kurzu.  Nie potrzebna jest również kotłownia, gdyż nie kupuje się opału, który trzeba przechowywać. 

Ogrzewanie gazowe

Dom można ogrzewać również gazem. Do domu wykonuje się przyłącze z zewnętrznej sieci gazowej bądź od zbiornika z gazem umieszczonym na działce. Potrzebna jest jeszcze instalacja wewnętrzna którą gaz będzie rozprowadzany do kotła gazowego. Wytworzone ciepło przekazywane jest do instalacji, która następnie rozprowadza je po całym domu. Jest to wygodna forma ogrzewania, w zasadzie bezobsługowa. Trzeba jedynie wykonywać przegląd instalacji co roku. Urządzenie można zaprogramować przy pomocy specjalnej automatyki. Gazem można ogrzewać nie tylko pomieszczenia, ale również i wodę.  

Piec na pellet

Kolejną formą ogrzewania jest np. piec na pellet. Kotły do spalania pelletu są tanie w eksploatacji. Ponadto ich używanie jest rekomendowane z punktu widzenia ekologii. Pellet to nieduże granulki, które powstają z odpadów drzewnych, które zostały sprasowane pod wpływem wysokiego ciśnienia. Są to wióry, kora, trociny bądź też słoma. Ponadto pellet nie zawiera żadnych lepiszczy więc są to tylko naturalne składniki. Dużą zaletą jest to, że nie pozostawia dużej ilości popiołu, a ta ilość która zostanie, może zostać wykorzystana jako nawóz w ogrodzie.  

Ogrzewanie domu kominkiem

Ogrzewanie domu kominkiem kojarzy się z przyjemnym wylegiwaniem przy kominku z herbatką w ręce. Czy jednak na pewno jest tak kolorowo? Obecnie najczęściej montuje się kominek z zamkniętym wkładem, bo jest z pewnością bezpieczniejsze, niż otwarty kominek. Ponadto jeśli zamontuje się płaszcz wodny lub system dystrybucji gorącego powietrza wówczas ogrzewać można zarówno dom jak i wodę.  

Kominek może ogrzewać przez promieniowanie, czyli ciepło rozchodzi się po danym pomieszczeniu w którym kominek się znajduje. Ciepło może być również rozprowadzane siecią rur bądź grzejników. Najkorzystniej jak jest kominek zaopatrzony w system dystrybucji, wówczas ciepło równomiernie rozchodzi się po pomieszczeniach, choć trochę trudno osiągnąć jednolitą temperaturę w każdym pomieszczeniu. Zawsze tam gdzie znajduje się kominek będzie najcieplej. 

Palenie w kominku wiąże się z dostarczaniem do niego drewna. Polecane jest drewno drzew liściastych, gdyż iglaste są zbyt żywiczne. Drewno do palenia w kominku powinno być również suche oraz odpowiedniej wielkości. Trzeba mieć więc miejsce na jego przechowywanie aby nie zamokło. Zaletą ogrzewania kominkiem jest przy okazji miły nastrój, relaksujące dźwięki i widok palącego się ognia w kominku.

 

Wybór odpowiedniego systemu ogrzewania nie jest prosty. Należy z pewnością wziąć pod uwagę koszty budowy, koszty użytkowania jak i przede wszystkim wygodę na co dzień.