Sauna w domu? Czemu nie!

Lip 02

Sauna w domu? Czemu nie!

Korzystanie z sauny na wiele zalet. Ludzie płacą pieniądze za korzystanie z niej. Nie wszyscy wiedzą, że saunę można zrobić sobie również w domu.

Przebywanie w saunie jest zabiegiem fizjoterapeutycznym wykorzystującym ciepło. Profilaktyczne korzystanie z sauny wpływa pozytywnie na ciało człowieka. Może łagodzić wiele różnych dolegliwości. Najlepsze korzyści osiąga się poprzez ogrzewania ciała w saunie a następnie jego nagłe ochładzanie. Przyjemne ciepło w saunie aktywizuje układ krążenia. Wówczas serce zaczyna bić szybciej, rozszerzają się naczynia krwionośne, ciało zaczyna się odprężać. Pobudza się układ odpornościowy, produkują się endorfiny. Pobudzana jest także przemiana materii co sprzyja utracie wagi w połączeniu z ruchem i zdrową dietą.

Jeśli więc jesteś miłośnikiem sauny a nie zawsze masz czas by do niej dojechać, to może zrób sobie saunę w domu? To wcale nie jest trudne! Podpowiemy jakie materiały nadają się najlepiej na zrobienie sauny, ile trwa jej montaż jak również jak należy dbać o saunę aby służyła jak najdłużej.

Z pewnością istotne znaczenie ma odpowiednie zasilanie sauny. Można wykorzystać do tego celu piec jednofazowy jeśli będzie używany w pomieszczeniu do 4,5 mkw. Jeśli ma to być większa powierzchnia wówczas potrzebny będzie piec zasilany trójfazowo. Jeśli więc w budynku nie ma takiego zasilania wówczas nie ma szans na zbudowanie większej sauny niż 4,5 mkw. Odpowiednia musi być również podłoga.

Sauna powinna być również odpowiednio odizolowana od reszty budynku. Odpowiednia izolacja termiczna spowoduje mniejsze straty ciepła i energii. Powietrze w saunie będzie się szybciej nagrzewało. Można zastosować izolację wykonaną z wełny mineralnej mającej grubość od 45 do 100mm. (wełna będzie lepsza od styropianu gdyż ten nie jest odporny na wysoką temperaturę. Wełnę umieszcza się pomiędzy zewnętrzną obudową a drewnianymi panelami, którymi wykłada się wewnętrzne ściany. Jeśli sauna będzie zbudowana z pełnym bali drewnianych wówczas izolację z wełny mineralnej można pominąć. Należy pamiętać aby kabina sauny nie przylegała bezpośrednio do ściany budynku gdyż może to spowodować przegrzanie jej elementów. Należy zachować odstęp od 2 do 5 cm. Zapewni to swobodny obieg powietrza.

Dopływ świeżego powietrza powinien być zapewniony bezpośrednio z pomieszczenia w którym się znajduje a nie z kanału wentylacyjnego. Odpływ zużytego powietrza również musi zostać zapewniony. Otwór wylotowy powinien być umieszczony jak najdalej od otworu wlotowego czyli w suficie bądź wysoko na ścianie. W Internecie można znaleźć przykładowe wymiary sauny razem z dokładną instrukcją budowy.

Warto przemyśleć sprawę pieca czy ma być opalany drewnem czy elektryczny. Nie należy również zapominać o dostępie do prysznica bądź innego źródła wody, aby schłodzić ciało po wizycie w saunie.

Jeśli jest się stałym bywalcem sauny warto przemyśleć jej budowę we własnym domu. Pozwoli to niewątpliwie zaoszczędzić czas jak i pieniądze. Jeśli nie ma się możliwości postawienia sauny parowej czy fińskiej można pomyśleć o saunie infra red. W sklepach są nawet gotowe sauny do zamontowania.