Marmur, granit czy może inny- na jaki kamień naturalny się zdecydować?

Cze 29

Marmur, granit czy może inny- na jaki kamień naturalny się zdecydować?

Kamień naturalny jest bardzo efektowny. Dodaje on wnętrzu bądź elewacji budynku klasy i szyku. Można go stosować zarówno wewnątrz domów na podłogi, jako wykończenie ścian bądź też jako element elewacji.

Wybór kamienia nie powinien się ograniczać wyłącznie do wyboru pasującego koloru. Kamień należy również dobrać pod względem twardości, odporności na warunki atmosferyczne oraz trwałości. Jedne są przecież bardziej trwałe, mniej nasiąkliwe, inne bardziej. W zależności od tego do jakich celów oraz w jakim miejscu ma się zamiar zastosować ów kamień naturalny to trzeba dobrać go w odpowiedni sposób. Jeśli nie dysponuje się odpowiednią wiedzą na temat kamienia warto wówczas posiłkować się fachową wiedzą specjalistów w sklepie.

Jeśli potrzebuje się kamienia uniwersalnego to w wielu sytuacjach świetnie sprawdza się granit. Jest on niezwykle twardym kamieniem. Może być wykorzystywany przy urządzaniu i wykańczaniu wnętrz, ale również znajduje zastosowanie na zewnątrz budynków. Utarło się również, że marmur jest kamieniem luksusowym. Owszem uchodzi za taki, jednak jeśli wziąć pod uwagę jego właściwości fizyko-chemiczne to z pewnością będzie się lepiej sprawdzał we wnętrzach niż na zewnątrz budynku.

Innym kamieniem naturalnym polecanym szczególnie do sypialni oraz łazienek jest trawertyn. Zwany jest on również martwicą wapienną, czy źródleńcem. Jest to skała porowata, osadowa, która składa się w większości z kalcytu i aragonitu. Trawertyn ma kolor biały ewentualnie z żółtymi, bądź czerwonymi uwarstwieniami. Trawertyn znany był już w starożytnym Egipcie. Wówczas zwany był alabastrem egipskim. Wykorzystywano go do wyrobu waz oraz posągów. Łatwość obróbki sprawiała, że był on często wykorzystywanym materiałem budowlanym. W dzisiejszych czasach używa się go raczej jako kamień ozdobny. Trawertyn nadaje się jako okładzina ścienna lub element dekoracyjny.

Efektownym kamieniem naturalnym jest onyks. Jego przezroczystość pozwala tworzyć zjawiskowe podświetlenia.

Do wyboru są jeszcze inne kamienie naturalne. Można je zamówić na przykład w sklepie http://www.kameno.pl.

Jeśli już wybrało się kamień, który będzie najbardziej odpowiadał pod względem dekoracyjnym wówczas należy sprawdzić jego parametry fizyko-techniczne oraz inne. Ma to na celu upewnienie, że dany kamień będzie dobrze spełniał swoją funkcję. Kamień naturalny pozyskuje się w formie dużych bloków, które następnie tnie się na płyty które mają grubość od ok 2 do 10 cm. Takie płyty poddaje się obróbce technicznej. Sklepy oferują kamienie polerowane, o gładkiej, błyszczącej powierzchni. Kamienie takie mają z reguły bardziej intensywną barwę od tych niepolerowanych. Łatwiej jest je również utrzymać w czystości.

Decydują się na kamień naturalny trzeba mieć świadomość, że każdy blok, czy płyta będzie różniła się nieco wzorem, rysunkiem bądź nawet kolorem. Jest to bowiem domena kamieni naturalnych. Nie ma dwóch jednakowych i na tym właśnie polega ich największy urok.

Na koniec nie można zapomnieć o odpowiedniej impregnacji kamieni, tak aby przez długi czas służyły jak najlepiej oraz wyglądały w sposób nienaganny.