Energooszczędne rozwiązania w budownictwie – kosztowne, ale przyszłościowe

Mar 25

Energooszczędne rozwiązania w budownictwie – kosztowne, ale przyszłościowe

Technologie stosowane w budownictwie stale idą do przodu – opracowywane są nowe materiały, wykorzystuje się specjalistyczny sprzęt, którego celem jest jeszcze efektywniejsza eksploatacja nieruchomości, także inaczej projektuje się budynki. Ogółem praktycznie wszystkie technologie łączy dążność do jeszcze wyższej efektywności w dziedzinie energooszczędności i ekologii.

Czy to opłacalne? Z punktu widzenia środowiska jak najbardziej, natomiast kieszeni inwestora już nieco mniej. Energooszczędne rozwiązania kosztują, ale są przyszłościowe i właśnie dlatego zyskują coraz większą popularność. Zamontowanie pieca na węgiel kamienny czy zakupienie materiałów niegwarantujących należytego komfortu cieplnego nie jest już teraz perspektywiczną inwestycją. W standardowej sprzedaży znajdują się wyroby bazujące na energooszczędnych technologiach. Nawet jeżeli nie planuje się budowania domu pasywnego, czyli takiego, w którym energia jest maksymalnie oszczędzana, warto wybierać proekologiczne projekty, materiały i sprzęty – chociaż są nieco droższe, to bez problemów się zwrócą.

Ekologiczne rozwiązania

Podstawowy jest projekt i dobranie właściwych materiałów budowlanych. Zoptymalizowana dla małych strat energii bryła budynku, dobrze zaizolowane ściany, strop, piwnica, szczelne, ale pozwalające na cyrkulację powietrza okna i drzwi to fundamentalna kwestia. Także dużo oszczędzić można na ogrzewaniu – specjalne piece na ekogroszek stanowią już standard, powodzeniem cieszą się też odnawialne źródła energii, na przykład systemy rekuperacyjne i te wykorzystujące energię geotermalną. Wodę ogrzewać można poprzez panele solarne, a dzięki ogniwom fotowoltaicznym pozyskiwać energię elektryczną.

Szukaj rozwiązań!

Rozwiązań naprawdę jest sporo, więc trudno je wszystkie wymienić. Chociaż są różnorodne, łączy je jedno – dość wysoka cena w porównaniu z tymi standardowymi. Właśnie ona nadal stanowi duży problem, ponieważ wiele osób chcących zbudować własny dom, ma ograniczony budżet, dlatego wydanie dodatkowych pieniędzy jest problemem. Są dostępne jednakże dofinansowania, dlatego można w końcowym rachunku zapłacić mniej. Czy warto? Ze swojej strony i z troski o środowisko polecamy taką inwestycję, chociaż doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to dość duży wydatek.

Więcej na temat technologii energooszczędnych i budownictwa pasywnego można znaleźć na stronie http://paro.pl/technologie/

2 komentarze

  1. Nie jestem pewien czy to jest, aż tak bardzo kosztowne. Przecież nikt domu nie buduje na 5 lat, tylko na 50, a w takiej perpektywie energooszczędne rozwiązania się sprawdzają

    • te energooszczędne brednie to ściema, liczy się koszt i tylko on