Czym zajmuje się metaloplastyka?

Cze 29

Czym zajmuje się metaloplastyka?

Dawniej metaloplastyka była dziedziną, która była częściej obecna w naszym życiu. Co prawda to raczej kowalstwo towarzyszyło człowiekowi od dawna, a metaloplastyka jest nieco inną dziedziną, chociaż również zajmującą się obróbką metali. Metaloplastyka dziedziną twórczości, techniką przy pomocy której sprawne ręce specjalisty są w stanie wytworzyć piękne, ozdobne przedmioty dekoracyjne jak również użytkowe. Metal może być niezwykle pięknym elementem dekoracyjnym jeśli tylko podda się go odpowiedniej obróbce. Z niego można wykonać świeczniki, wazony, lampy, kwietniki, szyldy.

Już w dwudziestych latach dwudziestego wieku pojawił się termin metaloplastyka. W szerszym znaczeniu do metaloplastyki zalicza się także złotnictwo, kowalstwo artystyczne oraz inne rodzaje obróbki metali. Inne z kolei definicje mówią o metaloplastyce jako o technice kształtowania na zimno metalu. Już w starożytności wykonywano ozdoby z brązu. Były to między innymi naczynia sakralne, noże czy różne rodzaje biżuterii. Kiedy już odkryto żelazo wówczas zaczęto je poddawać obróbce. Starożytna Grecja była miejscem gdzie wykorzystywano technikę grawerowania i spawania. Z kolei w starożytnym Rzymie wykonywano ozdobne lustra polerowane i puchary.

Istnieje również kowalstwo architektoniczne które zajmuje się wykonywaniem schodów, okuć drzwi, bram, krat oraz innych przedmiotów którymi otaczamy się na co dzień.

W skład technik metaloplastycznych wchodzą:

Obrabianie metali na zimno: jest to ślusarstwo artystyczne które obejmuje:

kucie młotkiem

wyginanie, skręcanie a także zwijanie za pomocą szczypiec płaskich bądź też okrągłych

prostowanie za pomocą młotków

cięcie z użyciem wycinaka, piły, bądź nożyc

wytłaczanie z użyciem specjalnych motków

wyklepywanie klepadłem i stemplami

piłowanie pilnikami tarnikami

wiercenie przy pomocy wiertarki mechanicznej lub też ręcznej

spawanie i lutowanie mające na celu łączenie ze sobą elementów.

Obecnie najczęściej osoby zajmujące się metaloplastyką zajmują się wykonywaniem balustrad zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych, furtek, przęseł ogrodzeniowych z przeróżnymi ozdobnymi detalami, bram wjazdowych, poręcz schodowych ale również innych przedmiotów dekoracyjnych bądź codziennego użytku ( np. kwietniki, świeczniki, wazony). Każdy w wykonanych elementów jest następnie pokrywany specjalną farbą antykorozyjną, co zabezpiecza je przed rdzewieniem. W metaloplastyce specjalizuje się firma Efekt Metal. Ofertę firmy można znaleźć pod adresem http://efekt-metal.pl/galeria-realizacji/metaloplastyka/. Na podanej stronie można obejrzeć galerię realizacji. Warto zaufać firmie, która ma wielopokoleniową tradycję oraz duże doświadczenie w wykonywaniu tego zawodu.

Atutem korzystania z usług wykwalifikowanej wielopokoleniowej firmy jest w pewnością jakość otrzymywanych wyrobów, ich trwałość oraz niezwykła estetyka. Zamówienie każdego klienta traktowane jest indywidualnie, tak aby sprostać jego oczekiwaniom.