Czy kontenery to tylko powierzchnia magazynowa?

Cze 29

Czy kontenery to tylko  powierzchnia magazynowa?

Kontenery zawsze kojarzyły się z magazynowaniem i transportowaniem towarów. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że mają one jeszcze inne przydatne zastosowania. Mogą stanowić świetną bazę socjalną na budowach. Kontener jest to metalowa skrzynia, która ma ujednolicone wymiary we wszystkich państwach. Ustalono to w celu ułatwienia zarówno zładunku jak i transportu. Jednolite wymiary znacznie przyśpieszają załadunek. Prościej jest do również przetransportować w inne miejsce, jeśli ma jednakowe wymiary z pozostałymi. W kontenerach przewożone są przeróżne towary. Kontener również chroni je przed uszkodzeniem mechanicznym, ale także przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Do nich pakowane są palety (euro palety), worki, kartony, paczki.

Definicja kontenera została ustalona w roku 1968 przez komitet techniczny ISO TC 104. Definicja ta mówi, że kontener to urządzenie transportowe trwałe mające konstrukcję gwarantującą możliwość wielokrotnego użycia. Jego budowa umożliwia przetransportowanie go różnymi środkami transportu bez potrzeby przeładowywania zawartości na inne powierzchnie transportowe. Każdy kontener musi mieć elementy, które ułatwiają jego mocowanie jak również przemieszczanie go.

W latach ubiegłych kontener kojarzony był wyłącznie z powierzchnią służącą do magazynowania oraz transportu. Obecnie kontenery wykorzystywane są także do innych celów. Ich uniwersalność, łatwa dostępność, możliwość transportu oraz przystępna cena sprawiły, że kontenery stały się również idealną formą na pomieszczenia socjalne na budowach, na biura, portiernie czy nawet niewielkie domu modułowe bazujące na kontenerach. Ujednolicona została również waga, wymiary konstrukcja oraz oznakowanie kontenerów. Ustalono, że mogą mieć one długość 20,30,40 bądź 45 stóp. Ładowność kontenera z reguły nie przekracza 28 ton. Oczywiście również kontenery powinny być odpowiednio oznakowane, numerowane. Wymagane są również haki i punkty zaczepień ułatwiające transport. Ale kontenery to nie są jedynie metalowe skrzynie. Mogą być one nawet ogrzewane, z wentylacją, chłodnicze, zbiornikowe, platformowe czy nawet kontenery-agregaty. Niektóre mają otwarte boki bądź dach, bądź również podwyższoną wysokość lub szerokość. Firma Hepamos oferuje nawet budynki modułowe. Podstawą takich budynków są tradycyjne dwudziesto-stopowe kontenery. Budynki modułowe mogą składać się z wielu elementów. Galerię ich można znaleźć na stronie http://www.hepamos.com.pl. Takie kontenery są oczywiście wyposażone w odpowiednią stolarkę okienną i drzwiową, przyłącza grzewcze, elektryczne i wodno kanalizacyjne. Zamówić można oczywiście również podłogi czy ceramikę sanitarną. Warto zainteresować się tematem kontenerów. Są one łatwe do transportu. Budowa takiego budynku modułowego zajmuje bardzo mało czasu w porównaniu z tradycyjną budową. Jeśli więc zależy nam na czasie to kontener jako np. pomieszczenie socjalne czy biuro będzie idealnym rozwiązaniem. Jest to oczywiście również tańsza wersja od budowy tradycyjnego budynku.